wrzesień – październik 2019
SPIS TREŚCI
- Słowo wstępne – kard. Kazimierz Nycz, abp Metropolita Warszawski
- ks. Krzysztof Bielawny
Sytuacja społeczno-polityczna w Polsce na przełomie tysiąclecia jako kontekst powstania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”Sytuacja społeczno-polityczna na przełomie XX i XXI w. w Polsce doprowadziła do wielu zmian. Przez wiele lat trwał proces „dzikiej wyprzedaży” majątku narodowego. Władze piastowali przede wszystkim liberałowie i postkomuniści. Niszczono z pełną premedytacją środowiska narodowe. Niszczono wartości narodowe pielęgnowane przez Polaków od ponad 1000 lat. Z czasem ekonomiczna stopa życiowa Polaków wzrastała, jednak znacznie obniżał się poziom życia moralnego i religijnego. Dokonano na niespotykaną skalę w dziejach naszego narodu zniszczenia moralnego młodego pokolenia Polaków.
- ks. Dariusz Kowalczyk
Geneza i rozwój Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 roku. Był to czas burzliwych i dotkliwych dla społeczeństwa przemian politycznych, społecznych, gospodarczych oraz kulturowych po przełomie roku 1989. Papież Polak jako antidotum na bolączki rodzącej się w bólach demokracji widział wierność Ewangelii i Kościołowi wyrażające się planowaniem życia społecznego w duchu ośmiu błogosławieństw, zgodnie z zasadą solidarności z potrzebującymi. Szczególnie trudna sytuacja panowała na terenach gdzie upadł przemysł oraz Państwowe Gospodarstwa Rolne. Konferencja Episkopatu Polski w 1999 roku powołała do istnienia Fundację, której celami były wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi poprzez program stypendiów edukacyjnych oraz upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II. Artykuł opisuje główne nurty nauczania papieskiego podczas pielgrzymki z 1999 roku, które były podstawą do stworzenia koncepcji Fundacji. Ukazuje też proces jej powstawania oraz prezentuje działalność Organizacji na przestrzeni 20 lat istnienia.
- ks. Jacek Kędzierski
Przesłanie Dnia Papieskiego w hasłach i listach Konferencji Episkopatu PolskiKonferencja Episkopatu Polski na zebraniu plenarnym w Łowiczu w dniu 20 czerwca 2001 r. zatwierdziła inicjatywę podjętą przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, aby niedziela przed dniem 16 października, tj. poprzedzająca rocznicę wyboru na Papieża Jana Pawła II, była obchodzona jako uroczysty Dzień Papieski. Ma być to czas modlitwy w intencji Papieża oraz pogłębionej refleksji nad Jego nauczaniem. Przygotowanie Dnia Papieskiego każdego roku to duże wyzwanie organizacyjne dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dlatego jest ona wspierana przez Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Dnia Papieskiego, w którego skład wchodzą przedstawiciele wielu stowarzyszeń, fundacji i duszpasterstw z całego kraju i za granicy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie oraz szacunek i życzliwość wobec Papieża. Artykuł został podzielony na dwie zasadnicze części. W pierwszej części, wymieniono i krótko omówiono poszczególne hasła I-XIX Dnia Papieskiego, wskazując na ich wymiar ewangelizujący. By w drugiej części opracowania, zastanowić się nad myślą przewodnią zawartą w listach Konferencji Episkopatu Polski na Dzień Papieski.
- ks. Krzysztof Borecki
Wpływ grupy rówieśniczej na wychowanie młodzieży na przykładzie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”Osobowość młodego człowieka kształtowana jest przez całe życie. Największe oddziaływanie w pierwszym etapie życia ma rodzina. W miarę rozwoju i edukacji dochodzi środowisko rówieśników, z dobrymi i złymi wzorcami. Całość kształtowania jednostki osobowej domyka odpowiednia grupa, w której młody człowiek znajduje swoje miejsce. Dużą pomocą w kształtowaniu osobowości młodego człowieka, jest Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia. Fundacja nie tylko zabezpiecza w pewnym wymiarze materialnym potrzeby związane z edukacją, ale przede wszystkim jest miejscem spotkania rówieśników o podobnych poglądach i wzorcach, wypływających z chrześcijaństwa i nauczania świętego Jana Pawła II. W takim otoczeniu młodym ludziom łatwiej przygotować się do samodzielnego dorosłego życia. Celem artykułu jest próba pokazania kształtowania się osobowości w rodzinie, wśród rówieśników i konkretnej grupie z wartościami uniwersalnymi.
- ks. Łukasz Nycz
Program permanentnej formacji stypendystów-studentów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” inspiracją dla katechezy akademickiejW artykule został zaprezentowane wyniki ankiet przeprowadzonej wśród stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dotyczące tematów katechezy akademickiej. Na ich podstawie zostały zaproponowane ramy dotyczące programu formacyjnego dla stypendystów tejże fundacji. Zarówno badania, jak i założenia programu mogą posłużyć jak pomoc i inspiracja dla innych ośrodków duszpasterstwa akademickiego w opracowaniu własnych programów formacyjnych.
- ks. Krzysztof Matysek
Funkcja formacyjna letnich obozów dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”Działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nie sprowadza się tylko do udzielania finansowego wsparcia uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Obejmuje także organizację letnich obozów dla stypendystów o charakterze integracyjno-formacyjnym. Działania te są konieczne w obliczu różnorodności jakie reprezentują uczestnicy pochodzący z całej Polski. Obok integracji konieczne są także elementy formacyjne właściwe dla zaangażowania Kościoła. Eucharystia, liturgia godzin, postacie świętych i nauczanie papieskie maja podstawowe znaczenie dla skutecznej formacji, pomagają w dochodzeniu do dojrzałości osobowej i religijnej.
- ks. Bartosz Mitkiewicz
Funkcjonowanie wspólnot akademickich Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ich miejsce w duszpasterstwie akademickimWielu młodych chrześcijan poszukuje form poznania i umocnienia korzeni swojej wiary i wynikających z niej zasad życia. Poszukiwania te stają się ogromną szansą i wyzwaniem dla wspólnot realizujących misję wychowawczą Kościoła. Bez wątpienia należą do nich akademickie wspólnoty FDNT. Celem poniższego artykułu jest przybliżenie czytelnikowi idei i form pracy takiej formy duszpasterstwa akademickiego. Artykuł składa się z kilku części. Pierwsza dotyczy charakterystyki pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem pokolenia dzisiejszych dwudziestolatków. Następna przypomina o nadziei, jaką w młodzieży pokładał św. Jan Paweł II. Ostatnia opisuje zasady funkcjonowania wspólnot skupiających studentów będących stypendystami FDNT.
- ks. Stanisław Lubaszka
Rekrutacja i formacja stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na przykładzie diecezji bielsko-żywieckiejFundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczęła działalność w diecezji Bielsko-Żywieckiej w 2001 roku. Kandydaci na stypendystów byli wybierani w gimnazjach w małych miejscowościach. Ważnym elementem formacji stypendystów były: dni skupienia raz na kwartał, wycieczki górskie, obozy wakacyjne, spotkania wigilijne w okresie Bożego Narodzenia i spotkania opłatkowe. Prowadzono również spotkania formacyjne dla rodziców stypendystów.
- ks. Krzysztof Mielnicki
Rekrutacja i formacja stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezji drohiczyńskiej z pastoralnej perspektywy koordynatoraPowołana w 2000 roku Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera niezamożną młodzież pochodzącą z małych miast i wsi. Czyni to przez program stypendialny, nad którym czuwa koordynator na terenie diecezji objętej programem. Dwa najistotniejsze zadania koordynatora to rekrutacja i formacja. Artykuł opisuje te obszary działalności wskazując na konkretnym przykładzie Diecezji Drohiczyńskiej, jak wygląda szukanie kandydatów, rozpatrywanie wniosków, a także rozwój intelektualny, społeczny, duchowy, spotkania formacyjne dla stypendystów, spotkania dla rodziców, pomocne narzędzia w obsłudze programu stypendialnego i inne. W perspektywie niemal dwudziestu lat istnienia Fundacji należy stwierdzić, że jest ona żywym pomnikiem poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Pomnikiem, który ciągle się staje i jest coraz piękniejszy duchowym pięknem już kilku tysięcy młodych ludzi, którzy przez lata działalności Fundacji zostali objęci programem stypendialnym.
Studia i refleksje
- ks. Grzegorz Czerwonka
Duszpasterze a towarzyszenie małżonkomArtykuł podejmuje zagadnienie dotyczące towarzyszenia małżeństwom przez duszpasterzy. Działalność ta opiera się na zbawczym posłannictwie Jezusa Chrystusa, który towarzyszy swojemu Ludowi w potrójnej misji: królewskiej, prorockiej i kapłańskiej. Duszpasterze poprzez dar sakramentalny uczestniczą w tej posłudze Chrystusa, służąc między innymi małżonkom. W artykule zostały zaprezentowane kierunki tej działalności duszpasterskiej, w oparciu o trójwymiarową misję Chrystusa-Sługi oraz formy posługiwania małżonkom.
- Piotr Koprowski
Człowiek w myśli Paracelsusa i Boehmego. Przyczynek do dziejów filozofii nowożytnej.Paracelsus i Boehme są reprezentantami nowożytnej, chrześcijańskiej filozofii o charakterze wizyjnym. Filozofii tej nie sposób zaliczyć do łatwych, poddających się naukowej obiektywizacji, interpretacji według jednego, oczywistego klucza. Wypływa ona bowiem z głębokich, duchowych przeżyć, tworząc dosyć obszerną, złożoną konstrukcję, wyrażoną obrazowym językiem, opartym na sztafażu intuicyjno-emocjonalnym. W związku z tym w niniejszym tekście przedstawiono jedynie wybrane wątki myśli Paracelsusa i Boehmego, koncentrujące się wokół fenomenu człowieka. U Paracelsusa „wykrystalizował się” naznaczony optymizmem człowiek – partner Stwórcy i ktoś, kto siebie samego „dookreśla”, kończąc tym samym to, co rozpoczął Bóg. Z kolei Boehme wierzył, że chociaż człowiek upadł i cierpi, nie jest porzucony i bezradny. Każdy może się odrodzić, stać się nową osobą, jeśli zwróci się w duchu Chrystusa ku wewnętrznej głębi.
Sprawy kościelne i duszpasterskie
- Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa (materiały liturgiczne)
Przegląd bibliograficzny
- Prawo w służbie małżeństwu i rodzinie. Księga jubileuszowa dedykowana ks. prof. dr. hab. Ryszardowi Sztychmilerowi z okazji 70. rocznicy urodzin, red. M. Różański, J. Krzywkowska, M. Rzewuska, Olsztyn 2018 – ks. Janusz Gręźlikowski
- Wojciech Roszkowski, Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji, Kraków 2019 – ks. Andrzej Tomalak